2015MotoSport

Setkání mistrů na autodromu v Sosnové.

Milovníci automobilového sportu měli o víkendu, 21. – 22. listopadu 2015, dostaveníčko na autodromu v Sosnové u České Lípy, kde se letos již po čtrnácté uskutečnila akce pod názvem „XIV. Global Assistance Setkání mistrů. Pořadatelé připravili pro návštěvníky na oba dny pestrý program. V sobotní části si přišli na své skalní fandové autíček. Seznamovací jízdy daly prostor jezdcům se „vyřádit“ a nezávazně předvést i něco navíc ze svého jezdeckého umění. Ostré průjezdy zatáčkou, smyky, občasný výlet mimo trať, testování startů a brd. To se v ostrém závodu nevidí. Počasí jak na objednávku. Sluníčko, déšť, mraky, sucho, mokro. Prostě ideální testovací podmínky. V půlhodinových blocích se na okruhu proháněla „smečka“ soutěžáků, historiků nebo autokrosařů. Vidět v akci legendu rally sportu, mistra světa Markku Aléna z Finska, Václava Pecha jun. s MINI John Cooper WRC, Igora Drotára ze Slovenska s „wéercéčkem“, ale třeba i Břetislava Engeho s historickou Škodou 130 LR případně Tomáše Engeho je prostě zážitek. V autokrosových speciálech řádili Jaroslav Hošek, či Jakub Kubíček a rallycrossovou kategorii prezentoval Roman Častorala, Jakub Bittman nebo Ondřej Smetana. Jestliže sobota byla o zábavě, neděle již byla o sportu. Tomu také odpovídal program – měřený trénink, kvalifikační jízdy a finále. Boj s časomírou, tratí a počasím. Jednotlivé bloky byly odděleny exhibičními vystoupeními drifterů a ukázkami jízdních vlastností dakarského speciálu LIAZ, pilotovaného Martinem Macíkem. Vrcholem nedělního programu byla finálová jízda v kategorii rally, ve které těsně zvítězil Václav Pech jun. s MINI WRC nad Markku Alénem s Škodou Fabia WRC. Krásnou akci sledovalo více jak pět tisíc spokojených diváků, kteří připravili závodníkům bouřlivé prostředí.