2022MotoSport

29. Česká Tourist Trophy a IRRC

Na tradičním hořickém okruhu se 13. – 14. srpna 2022 uskutečnila Česká Tourist Trophy a International Road Racing Championship, již po dvacáté deváté. Pořadatelé přivítali jezdce z Česka, Slovenka, Polska, Francie, Švýcarska, Německa, Itálie, Finska, Velké Británie, Dánska, Švédska, Belgie a Rakouska, startující ve třídách Klasik 175 ccm, 250 ccm, 350 ccm, 500 ccm, 750 ccm a SIDE. A dále ve dvou nejsilnějších třídách Supersport a Superbike. Víkendové závodní klání má klasický, neměnný scénář. Páteční den je vyhrazen technickým úkonům, spojeným s kontrolou a přejímkou motocyklů. To pravé sportovní zápolení začalo v sobotu, kdy po volném tréninku tříd SSP a SBK byly na programu dva bloky měřených tréninků všech tříd a kategorií. Výsledné časy sobotních jízd byly určující pro pořadí a následně postavení jezdců na startovním roštu nedělních závodů. Jestliže sobotní itinerář dával jezdcům prostor pro ladění a testování techniky, nedělní závody se jely o body a prize money.

Sobotní předpověď počasí byla dost nejistá. Od rána se sice po obloze honily mraky, ale za celý den nespadla ani kapka! S postupem času si cestu k trati našlo velké množství diváků, kteří připravili závodníkům skvělou kulisu. Ti se jim naopak odvděčili krásnými sportovními výkony. Jestliže dopolední tréninkový blok proběhl celkem v poklidu, o odpoledním se to říci nedá. Při druhém měřeném tréninku SBK měl jeden z jezdců pád. Následovalo ošetření, letecký transport na vyšetření a úprava trati. Časový rozvrh nabral skluz o jednu hodinu a nestihl se dokončit měřený trénink sajdkár. Po zasedání jury bylo rozhodnuto o přesunu zbylých jízd na nedělní ráno.

Ani nedělní ráno se neprobudilo do azura, přesto na divácká místa hořické trati proudily davy diváků. Nedělní časový harmonogram byl doplněn o blok jízd sajdkár z předešlého dne, a tím pádem nabral skluz asi dvaceti minut. Následovalo krátké slavnostní zahájení. A všichni se už těšili na první velký závod motocyklů třídy Supersport. Již sobotní tréninkové jízdy napovídaly, že o místa na stupních vítězů bude velká bitva. Hlavními aktéry budou dva čeští jezdci – #45 Marek Červený a #74 Kamil Holan versus nizozemský jezdec #95 Jorn Hamberg a #77 Thomas Walther z Německa. Prognózy se naplnily do puntíku. Stylem start cíl si pro vítězství dojel Marek Červený, ale za jeho zády se strhl nevídaný souboj o další místa. Nejprve odstoupil nizozemský jezdec a na cílové pásce byl dříve německý borec. Pro zklidnění následoval závod klasiků 175 a 250 ccm. I přes drobné problémy jezdců na trati a opakovaný start, dorazili jezdci do cíle s přijatelnou časovou ztrátou oproti původnímu harmonogramu. Následoval další z vrcholů hořického klání, ale s již téměř hodinovým zpožděním. První závod superbiků. Jenže závod od prvních metrů provázela celá řada zdržení. Již v zahřívacím kole byl pád. A když se vše vyřešilo a jezdci vyrazili do prvního ostrého kola, došlo v prostoru u hasičárny k pádu dvou jezdců po vzájemné kolizi. Jedním z postižených byl Kamil Holan. Přes prvotní optimistické zprávy o zdravotní stavu obou jezdců, byli nakonec oba letecky transportováni do nemocnice na vyšetření. Po hodině byl závod konečně úspěšně odstartován. Ve zkrácené verzi, jen na osm kol. A diváci si konečně mohli vychutnat snovou jízdu německého jezdce #55 Davida Datzera, který proměnil závod v exhibici jednoho muže. V cíli měl náskok na druhého v pořadí Vincenta Lonboise z Belgie šestnáct vteřin! Pořadatele honil čas. S minimálními prodlevami se podařilo odjet závod klasiků 350 ccm. Následoval druhý závod supersportů, ve kterém se očekával další dramatický souboj jezdců Červeného, Hamberga a Walthera. Očekávání se naplnilo mírou vrchovatou. Českému jezdci se tentokrát start příliš nepodařil a v průjezdu do druhého kola byl až na třetí pozici za nizozemským a německým borcem. Toho se mu podařilo poměrně brzy předjet. Ale dalších šest kol sváděl boj o první pozici s Jorn Hambergem. To se mu podařilo v předposledním kole a těsné prvenství uhájil. Na cílové pásce byl o necelé dvě desetiny vteřiny dříve. Druhé vítězství Marka Červeného. Neskutečný závod, který diváky přiváděl do varu. V rychlém sledu se připravoval a odstartoval závod klasiků 500 + 750 ccm. Bohužel proti dalšímu pokračování akce bylo počasí. Z čista jasna se na hořický okruh začaly snášet drobné dešťové kapky. Za malou chvíli se přihnala vydatná přeháňka, která především v lesním úseku vyplavila na trať velké množství nečistot. Po několika pádech jezdců byl závod s ohledem na jejich bezpečnost zastaven. Po asi dvaceti minutách déšť ustal. Pořadatelé se snažili uvést trať do pořádku, ale nečistot na trati bylo hodně. Po inspekci jury, pořadatelů a zástupců jezdců bylo konstatováno, že okruh je pro další závody nesjízdný, a proto byla akce předčasně ukončena. Davy promoklých, ale přesto spokojených diváků opouštěly okruh. Mnozí se již těší na příští rok, kdy budou v Hořicích připravovat dvě velké motoristické akce. První bude šedesátý ročník „300 zatáček Gustava Havla“ a následně třicátý ročník „Česká tourist trophy – IRRC“. Fanoušci se tedy mají na co těšit. Příští rok v Hořicích na viděnou.