2024MotoSport

V. Podorlická rally

Českomoravský pohár v rally pokračoval 24. – 25. května 2024 druhým podnikem, a tím byla V. Podorlická rally. Organizátoři připravili pro jezdce i diváky program, který vycházel z osvědčeného modelu minulých let. Jedna novinka se ale objevila. V pátek, po slavnostním startu na Kupkově náměstí v Opočně, následovala první erzeta se startem v obci Trnov a cílem před servisním zázemím v Houdkovicích. Sobotní itinerář byl v intencích minulých let. Na jezdce čekaly dvě sekce po čtyřech testech. První dvě zkoušky byly situovány do okolí Solnice, třetí byla u Týniště nad Orlicí a čtvrtá u Jílovic. I když se již nedalo moc mluvit o pětníkové akci, přece jen přejezdy a dostupnost vytipovaných míst byly pro diváky přijatelné. Stejně jako loni, i letos organizátoři připravili kvalitní manuál, ve kterém diváci kromě map našli také popis vytipovaných bezpečných atraktivních míst, včetně těch s občerstvením. Na úvod krátké informační opáčko velmi podobné tomu z loňska.

Páteční focení bylo jasné. Nejprve necelou hodinu fotit v Opočně a následně se přesunout na prolog v Trnově. Vše proběhlo podle plánu, dokonce i počasí bylo přijatelné a nepršelo. Sobotní den byl dost hektický. Začínal jsem fotit v Bílém Újezdu, na dá se již říci ikonickém místě, ostrém odbočení před obcí. Po průjezdu necelé třetiny startovního pole jsem měl přejet před cíl v obci Ještětice. Pro technické problémy některých posádek následovala asi dvacetiminutová prodleva. Operativně jsem místo čekání na další vozy vyrazil do obce Křivice. Přehledné atraktivní místo, kde se dalo fotit z několika míst. Dopolední sekce nabrala mírné zpoždění, a tak jsem byl nucen i já lehce upravit odpolední program. Místo focení v servisu, což jsem stihl v pátek, jsem se vrátil na dopoledne vynechané místo před obec Ještětice. Jenže po průjezdu necelé třicítky soutěžáků, byla rychlostka pozastavena kvůli havárii vozu na předcházejícím testu. Po krátkém čekání jsem vyrazil na poslední test se startem v obci Jílovice. Skončil jsem v jeho cíli, který byl v obci Libníkovice, v prostoru bývalého zemědělského statku, kam diváci neměli přístup. Zajímavé místo s možností pořídit pěkné záběry. Následoval přejezd do Houdkovic, vrátit vestu a pak na mne čekala cesta domů.

Loni jsem na tomto místě poděkoval organizátorům za pěkně připravenou akci. Letos mi nezbývá než se opakovat a těšit se na další ročník.

Krátký pohled do výsledkové listiny – absolutně :

  • přihlášeno bylo 124 posádek včetně legend a šest předjezdců včetně krásných vozů
  • cíli klasifikováno 81 posádek
1. #2 Suk Daniel – Štindl  Vladimír Subaru Impreza STi N12 A4 CZ
2. #1 Zedník Petr – Zedníková Olga Ford Fiesta Rally2 S1 CZ
3. #4 Šikl Martin – Vilímek Petr Mitsubishi Lancer Evo IX A4 CZ
4. #12 Zabloudil Štěpán – Pecina Martin BMW M3 E36 A5 CZ
5. #5 Szatniewski Wojciech – Nowiński Marek Subaru Legacy 4WD Turbo A4 PL