2024MotoSport

19. AGROTEC PETRONAS RALLY 2024

Třetím podnikem letošního CASINO BONVER Mistrovství České republiky v rally 2024 byla jedinečná šotolinová soutěž „Rally mezi vinohrady“ s centrem dění v jihomoravských Hustopečích. Letos to byl 19.ročník AGROTEC PETRONAS RALLY HUSTOPEČE, memoriál Rudolfa Kouřila. Přihlášené posádky bojovaly o body, které se započítávaly do FIA European Rally Trophy pro jezdce a spolujezdce, FIA Junior ERT pro jezdce, AUTOKLUB Mistrovství České republiky v rally (MČR), AUTOKLUB Rally Challenge (RCH), AUTOKLUB Juniorský mistr ČR, Dámský pohár ČR, Pohár 55+, AUTOKLUB Mistrovství ČR v rally historických automobilů (MČR HA), Toyota Yaris Cup Czech 2024, Peugeot Rally Cup Czech Republic (PRCCZ) a Pohár pořadatele. Posádek bylo přihlášeno 94. Termín akce je již leta ustálený. Polovina června, konkrétně 14. – 15. června 2024. Organizátoři opakují lety vycizelovaný úspěšný model soutěže. Což je příjemné jak pro ně, závodníky i diváky. Na první pohled se zdá, že každý rok je to téměř stejné. Jediné, co prochází obměnou jsou tratě rychlostních zkoušek. Při letmém pohledu do programu by se mohlo zdát, že i ty jsou stejné jako loni, předloni,… neboť názvy se nemění, ale namotání soutěžních úseků ano.

Příprava na letošní Hustopeče vycházela z minulých zkušeností. Příjezd již ve čtvrtek. Ubytování a najíždění vytipovaných míst pro focení. Páteční den je v Hustopečích dlouhý. Dopoledne se zdánlivě „nic“ neděje, ale akce se postupně nezadržitelně rozjíždějí. Před akreditací jsem stihl dopolední cappuccino a následně vyrazil na shakedown, který začínal poměrně brzo, v 11:15. Vybral jsem si klasické místo, poslední zatáčku před cílem. Čekal jsem davy diváků, ale bylo jich poskromnu. K vidění byla celá řada pěkných průjezdů včetně několika velmi akčních. Následovala pauza na obědovečeři a poté odjezd na první vybrané místo do Horních Bojanovic. Krátký šotolinový úsek kolem vinohradu s dvěma ostrými prašnými odbočeními. Prostor byl divácky perfektně upraven. Vysekaná vysoká tráva, zmizelo několik křovisek. Pěkné místo, které přilákalo nejen velké množství diváků, ale i kolegů fotografů. Počasí nebylo moc přívětivé. Sice nepršelo, ale sluníčko bylo schované za mraky, takže světla na focení bylo tak akorát. Po průjezdu asi třiceti vozů následoval krátký přejezd k místu, kterému se říká „váha“. Zde jsem dofotil zbytek startovního pole, včetně historiků. Nastal čas se přesunout na noční focení do Bořetic. Jenže tato zkouška byla pro chování neukázněných diváků zrušena!

I sobotní ráno začalo pozvolně. Snídaně, balení a odjezd směr Liščí hora. Cestou jsem si stihl koupit cappuccino a sladké loupáčky. Na vyhlídnuté místo jsem dorazil v poklidu a vychutnal si kávu a pohodu slunečního dne. Následovalo focení prvních soutěžáků při odbočení ze šotoliny. Na druhou polovinu startovního pole, včetně historiků, jsem popošel k výjezdu z Vlčí doliny. Po necelé hodině projelo poslední auto. Následoval přesun k autu a následný přejezd k dalšímu vytipovanému foto místu do Horních Bojanovic. Měl jsem mírné zpoždění, takže první desítku jezdců jsem nestihl. Ostatní ano. Po průjezdu posledního historika se pomalu přesouvám k autu s vědomím, že nemám šanci stupně vítězů stihnout. Tak snad příště. Vrátil jsem vestu a vyrazil k domovu.
 

Krátký pohled do výsledkové listiny 19. AGROTEC PERTONAS RALLY konané 14.- 15. června 2024.

1. #6 Březík Adam – Krajča Ondřej Škoda Fabia RS Rally 2 1:20:16,2
2. #2 Kopecký Jan – Hloušek Jan Škoda Fabia RS Rally 2 1:20:18,9 +2,7
3. #4 Stříteský Dominik – Hovorka Jiří Škoda Fabia RS Rally 2 1:20:41,1 +24,9
4. #5 Cais Erik – Bacigál Igor Škoda Fabia RS Rally 2 1:20:45,9 +29,7
5. #7 Jirásek Aleš – Machů Petr Škoda Fabia R5 1:23:54,1 +3:10,8