2016MotoSport

37.SVK Rally Příbram

Tradičně posledním závodem Mistrovství ČR v rally je již dlouhou dobu příbramský podnik. V loňském roce si organizátoři vzali oddychový čas, ale letos to již bylo vše ve starých kolejích. O prvním podzimním víkendu, 30.9.-2.10.2016 se uskutečnila 37. SVK Rally Příbram. Soutěž byla zařazena do Mistrovství ČR v rally, Mistrovství ČR v rally historických automobilů, České Trophy – Rally pravidelnosti a závod Rally Legend. Skalní fanoušci si nenechali ujít již páteční odpolední shakedown a předstartovní show s představením vybraných posádek na náměstí TGM v Příbrami. Sobotní etapa byla složena ze dvou sekcí. Sekce se skládala ze čtyř rychlostních zkoušek. Pořadatelé připravili velmi rychlé tratě, které si někteří jezdci pochvalovali a jiným se moc nezamlouvali. Ale divákům, kterých přišlo velmi hodně, se to líbilo. Krajina v okolí sedlčanska je přehledná, takže při vhodném výběru místa, byl k vidění dlouhý úsek erzety. A když se k tomu přidalo i parádní počasí, motoristická idylka byla na světě. Adrenalinovou show odstartovala již první rychlostní zkouška 8:38 v Bohosticích. Následovala polokruhová rychlostní zkouška se startem v Hvožďanech, kam se rally po mnoha letech opět vrátila. Naopak třetí RZ v okolí Nestrašovic se startem ve Starosedlském Hrádku patří k tradičním tratím. Novinkou byla trať čtvrté rychlostky vedoucí z Hostomic na Bukovou. Všechny čtyři rychlostky si soutěžící zopakovali i v odpolední sekci, která začínala v 13:28 opět v Bohosticích. Cíl první etapy byl v servisní zóně, umístěné na letiště u Dlouhé Lhoty. Sledovat práci mechaniků, popovídat si s piloty soutěžáků nebo sledovat půvabné hostesky si nenechal ujít snad žádný návštěvník rally. Po prvním dnu soutěže byl na prvním místě Václav Pech pilotující Porsche 997 GT3 RS 3.6. Se ztrátou 13 vteřin byl druhý Jan Dohnal jedoucí s vozem Ford Focus RS WRC ´6 a třetí Jan Černý s Škodou Fabie R5.

Nedělní ráno pro jezdce i diváky nevěštilo nic příjemného. Předpověď počasí bohužel vyšla a noční déšť i ranní pošmourno naznačovaly, že sluneční pohoda je pryč. Přišel podzim. Druhá, nedělní etapa se skládala ze dvou sekcí. Sekce ze tří erzet. Budíček i start byl hodně brzy. První soutěžák vyrazil na trať z Bohutína do Sádku již v 7:18! To byla ještě skoro tma. Další zkoušky se jely na Sedlčansku. Nejprve ze Sestrouně do Křečovic. Poslední erzeta v sekci vedla z Nalžovic do obce Líchovy. Včetně průjezdu kultovním místem příbramské rally, obcí Dublovice. Po absolvování první sekce se pořadí na prvním místě neměnilo. Vedl Pech před Dohnalem. Na třetí místo se před Černého vedral Vojtěch Štajf pilotující také Škodu Fabia R5. To se ještě jelo sice na vlhkých, ale postupně osychajících tratích. Což zatím hrálo do karet silné zadokolce Václava Pecha. V průběhu druhé sekce se přihnal déšť a mokrá trať začala více vyhovovala čtyřkolkám. Pech se svým Porsche neměl na dotírajícího Dohnala s čtyřkolkou tak velký náskok, aby v posledních dvou erzetách uhájil první místo. Letmý pohled na konečné absolutní pořadí: