2023MotoSport

75. ZLATÁ PŘILBA města Pardubic.

Ve světovém plochodrážním kalendáři je termín na přelomu září a října již tradičně vyhrazen nejstaršímu plochodrážnímu podniku na světě s názvem „ZLATÁ PŘILBA města Pardubic“, který se letos konal 24. září 2023, s pořadovým číslem 75. Startovní listina obsahovala celkem 36 jmen světových plochodrážních jezdců z Austrálie, Ukrajiny, Švédska, Dánska, Finska, Francie, Velké Británie, Německa, Itálie, Polska, Slovinska, Litvy, Spojených států amerických a Česka. Mnozí již ve své sbírce trofejí Zlatou přilbu mají – např. Jason Doyle, Chris Holder a nebo Václav Milík. Někteří ji měli již na dosah, ale unikla jim – Jan Kvěch, Timo Lahti a nebo Matej Žagar. Cesta k jejímu získání je dlouhá a náročná. Znamená uspět v sérii vylučovacích jízd a kvalifikovat se do čtvrtfinálových. I tam uspět a postoupit do semifinále. Z něho se probojovat do velkého finále a v něm být v šestém kole první na cílové pásce, kde na vítěze čeká unikátní trofej v podobě pozlacené přilby z ryzího stříbra o váze téměř dvou kilogramů a nový plochodrážní motocykl Jawa. Téměř zaplněný svítkovský stadion doufal alespoň ve finálou účast některého z českých borců. Bohužel jejich cesty, v tom lepším případě, skončily ve čtvrtfinále. Nejblíže k postupu měli Václav Milík a Jan Kvěch. Přesto se bylo na co dívat. Vrcholem celého klání byla strhující finálová rozjížďka, která měla dramatický průběh. Po prvním startu upadl v první zatáčce trojnásobný vítěz z let 2018 až 2020 Australan Jason Doyle, ale do opakované jízdy nastoupil a po dobrém startu byl hned za Jakubem Jamrógem z Polska. Toho se mu podařilo předjet, ale z dalších bojů ho vyřadil defekt. Fin Timo Lahti na konci čtvrtého kola využil malého Jamrógova zaváhání a další dvě již před sebe nikoho nepustil. Jednatřicetiletý jezdec se stal prvním finským jezdcem, který Zlatou přilbu vyhrál. Druhý byl na svítkovském oválu Polák Jakub Jamróg, třetí Francouz Dimitri Bergé. Zlatý věnec vítězi předávala devadesátiletá švédská legenda plochodrážního sportu Ove Fundin, který má ve své sbírce Zlatou přilbu z roku 1967. Kromě něj přišly diváky a jezdce pozdravit i další velké osobnosti tohoto sportu – Jiří Štancl a Milan Špinka. Ovací se dočkal i Jaroslav Petrák, který letos startoval již po dvacáté páté v řadě. To se bude opravdu těžko překonávat.